Tabor Mosovce 2011

Skauting je niečo, čo sa dá ťažko opísať slovami, pretože jeho čaro vynikne vtedy, keď ho človek zažije na vlastnej koži. Ak však patríte k tým, čo sa neradi vrhajú do neznámych vôd, čítajte ďalej a týmto článkom sa vám pokúsime pojem skauting trochu priblížiť.

Čo je skauting?

000_8619

Skauting je spoločnosť ľudí, kamarátov, ktorých spájajú podobné hodnoty. Dostať sa do skautského oddielu a vyrastať v ňom znamená vstúpiť medzi rôznych ľudí s rovnakými záujmami.

 

O  čo sa v skautingu snažíme?

2012-08-13 173454-04-c

Učenie sa hrou, to je známy výrok o skautingu a je to naozaj tak. Zatiaľ čo v škole sa len učí a na ihrisku sa len hrá, v skautingu je to šikovne prepletené. Zmyslom skautského programu je viesť deti a mládež k aktívnemu životnému štýlu, pozitívnemu vzťahu k prírode, rozvíjať seba aj svoje okolie, podporovať osobnostný rast jednotlivca, ale aj naučiť sa fungovať tímovo a komunikovať s ľuďmi. Základom v skautingu je tolerancia, ohľaduplnosť, ochota, zodpovednosť, pomoc druhým a mnohé ďalšie hodnoty, ktorých je v dnešnom svete bohužiaľ stále menej a menej.

 

Skauting pre každého

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že skauting je pre všetkých. Pre deti a mládež, ale aj pre dospelých. Skautom alebo skautkou sa môže stať každý a to bez ohľadu na vierovyznanie, rasu, pohlavie, vek, povahu, sociálny status a podobne.
Na skautingu je krásne to, že sa deťom väčšinou zapáči už pri prvom kontakte. Je vhodný aj pre tých, ktorí majú problém začleniť sa do nového kolektívu. Skauti vždy radi medzi seba prijmú nováčika a snažia sa, aby cítil, že k nim patrí.
V skautingu zažijete jedinečné a neopakovateľné zážitky. To ako skauti hovoríme z vlastnej skúsenosti :)

 

Pozri si aj:
Ako sa stať skautom?
Čo zažiješ v skautingu?