Zajíma ťa čo skauti robia počas roka, čomu sa venujú a čo to obnáša byť skautom? Chcel/a by si zistiť aké možnosti ti skauting ponúka? Čo môžeš zažiť a čo ťa neminie? Tak pokračuj v čítaní a zisti, prečo je skauting tak obľúbený u všetkých generáciach!

Skauting je jedno veľké dobrodružstvo a zo svojou družinou a oddielom si užijete kopu zábavy pri každej akcií, ktorú vymyslíte. Tak ale čo teda konkrétne ti skauting ponúka?

Nekonečné množstvo aktivít a akcii

Povraznik 2012 036-X2

Na skautingu nie sú vybrané úlohy a „bobríky“, ktoré musí každý skaut plniť. Každý výber, každá akcia závisí aj od tvojho rozhodnutia. Existujú skautské výchovné ciele, a tie možno dosahovať najrôznejšími spôsobmi a činnosťami, avšak závisí len od vodcov a radcov, čo všetko dokážu so svojimi zverencami vymyslieť a pripraviť. Aj preto je skautský program taký bohatý.

Tábory

Tabor Mosovce 2011 671-X2

Tábory a táboráky sú tvárou skautingu. Skauti pobehujúci po táborisko, akési zvláštne stany, dlhé dni a noci strávené pod oblohou plnou hviezd, kúpanie sa v potoku. Nezdá sa vám to ako dostatočné dobrodružstvo? Práve tábory sú jedny z akcií typu „keď nezažiješ, tak nezistíš“. Každý jeden tábor je nezabudnuteľný, pre každého skauta je to akýmsi vyvrcholením celého roku. Pokiaľ máš dostatok odvahy, aby si spal/a pod nočnou oblohou, dostatok otužilosti, aby si sa vykúpal/a v potoku, dostatok výdrže, aby si vyliezol na prekrásne miesta v prírode, dostatok nadšenia, aby si všetky chvíle prežil/a so svojimi priateľmi, tak tábor je jednoznačne pre teba dokonalým miestom, kde si perfektne oddýchneš od každodenných starostí, smogu a počítača!

Družinovky a oddielovky

DSC_8067

Družinovky sú pravidelné stretnutia družín (4-12 členov), ktoré sa každý týždeň stretnú vo svojej klubovni, alebo v jej blízkom okolí a majú spoločný program, ktorý si vymýšľajú spoločne. Útulná skautská klubovňa je magnetom, ktorý priťahuje každého člena. Z výzdoby dýchajú prežité dobrodružstvá a tu sa rodí a spriada plán nových dobrodružstiev. Oddielovky (20-50 členov) sú pravidelné stretnutia viacerých družín dohromady a rovnako tak je celý program aj na Vás. Môžete sa venovať skautskej výchove, skautskej a táborníckej praxi, ekológii, hrám, športom, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, kultúre, výletom, medzidružinovým súťažiam, spoločným oslavám.  Koľko nápadov, toľko programu!

Expedície do zahraničia, výlety, splavy, lyžovačky, športy ale aj kultúrne akcie

IMG_2662

Počkať, počkať…toto všetko? –nÁno a ešte oveľa viac! Či už plánujete vycestovať do zahraničia alebo sa iba vydať na túru na Spišský hrad o ubytovanie nebude strach. Výhodou skautingu je jeho silná medzinárodná dimenzia. Skauti sú skutočne všade a jej členovia vám radi pomôžu s lacným ubytovaním v klubovni či na skautskej chate. Či už sa pôjdete splavovať, liezť na steny, hrať futbal, ringo, rugby, alebo radšej uprednostníte gitaru pri táboráku je iba na vás. Skauting ponúka každému niečo a berie každého člena individuálne.

Jamboreee

Jamboree je pôvodne indiánsky názov pre veľké mierové hry. Tento názov však preslávili skauti svojimi veľkolepými mnohotisícovými tábormi, na ktorých predvádzajú to najlepšie zo svojich oddielov, zborov a organizácií. Kráľom medzi týmito akciami je nepochybne svetové jamboree, kde sa každé štyri roky vždy na inom mieste stretnú desaťtisíce skautov všetkých krajín sveta a prežijú nezabudnuteľný program, priateľstvá a atmosféru.

Kultúrne akcie

Keď sa rozozvučia struny gitár, zaznie zvuk fláut a harmoník a začne spievať tridsať hrdiel, nastáva pravá skautská atmosféra. Niekedy sa táborový hangár premení na westernový saloon a hudbu sprevádzajú country tance. O dobrú náladu sa stará vystúpenie skautského naivného divadla či paródia televízneho večera. Roveri sa však častokrát venujú i vážnejšej kultúre a spolu vyrážajú na koncerty a do divadiel.

Ochrana prírody

„Skaut je ochrancom prírody,“ hovorí jeden z bodov skautského zákona. V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode – čistenie lesov či hradov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne a po ich odchode bolo na lúke čistejšie ako pred ich príchodom. Aby zachádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy, nezabíjali chrobáky…

Lyžovačky, splavy, šport

Po celotýždňovom sedení v školskej lavici sa chcú deti hýbať. Okrem bežných obľúbených športov – futbal, hokej a i. – sú skauti aktívnymi fanúšikmi netradičných športov. Vôbec nie je výnimočné vidieť ich hrať čamprdlu, lacross, naskakovanú, ringo, ultimate, lesný golf,skautský baseball… Počas zimných prázdnin sa chodieva bežkovať, počas jarných zjazdovať, prvomájové sviatky padnú za obeť splavom. Mnohí roveri sa venujú horolezectvu či vysokohorskej turistike.

Vodný, letecký, horolezecký skauting

Niektoré oddiely sa špecializujú na určitú konkrétnu činnosť. Na Slovensku máme napríklad niekoľko vodáckych skautských oddielov, ktorých činnosť sa zameriava najmä na splavy, vodu a aktivity s ňou súvisiace. V zahraničí nie sú výnimkou ani horolezecké alebo dokonca letecké oddiely.